top of page

Press

RÉVA A ZÁŽITKY
Klášterní vinice na Tramínu - Klášterní zahrada Český Krumlov
GPS: 48°48'45.48"N, 14°19'7.63"E

Zahrady minoritského kláštera, nejstarší dochované zahrady v Českém Krumlově, se nacházejí v centru města. Přesto to je kultivované a poklidné místo k odpočinku. Minorité zřídili konventní a zelinářskou zahradu nedlouho po založení kláštera v roce 1350. V roce 1950 byli minorité z kláštera vyhnáni, areál začal pustnout a z bývalých klášterních zahrad se stala zahrádkářská kolonie. Po roce 2000 byly stavby i zahrady kláštera v dezolátním stavu.

Miroslav Valha
Miroslav Valha

Město Český Krumlov si areál pronajalo od nového majitele, Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, a začalo připravovat celkovou obnovu včetně zahrad. V roce 2015 se klášterní zahrady po proměně otevřely veřejnosti a staly se nejen oblíbeným cílem turistů, ale také místem setkávání obyvatel města.

Hlavní klášterní zahrada, je terasovitě rozdělená a obsahuje jak část užitnou tak okrasnou včetně vinic, chmelnice a zeleninových a barvířských záhonů.

Vinohrad nebo chcete-li vinice na Tramíně byla osazená v roce 2014 odrůdou Solaris, což je interspecifická odrůda révy, určená k výrobě bílých vín. Vytvořil ji Prof. Dr. Norbert Becker v Německu, roku 1975 křížením odrůd Merzling a Gm 6493. První pannenská sklizeň proběhla v Českém Krumlově v roce 2016. 

Já Miroslav Valha, Vás všechny zvu k návštěvě - vinohrad je celoročně přístupný a starám se o něj rukou společnou, s občany Českého Krumlova, milovníky vína. Kontaktujte mě.

Miroslav Valha - réva a zážitky 

bottom of page